Kategoriler

Ofis ve İşyeri Temizliği

Ofis ve İşyeri Temizliği

Ofis Temizliği

Temizlik he zaman önemli bir konudur. Çünkü yaşanılan ortamların temizliğinin insanların sağlığını etkilemesinin yanı sıra ruh halini de çok etkilediği bilinmektedir. İnsanların en çok vakit geçirdiği yerlerden biri de işyerleridir. İşyeri temizliği çalışanların performansını doğrudan etkileyen bir durumdur. O yüzden genel işleyişin ve işlerin yolunda gitmesi için ofislerde yapılması gerekenlerin başında gelir temizlik ve düzen. İşyerlerinde düzenli olarak ve aksatılmadan yapılacak temizlik insanlarda oluşacak izlenim açısından da oldukça önemlidir ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Çünkü insanlar işini düzenli yapan firmalarla çalışmak isterler. Düzenli ve temiz bir ofis ortamı da bunun en iyi göstergesidir. Ayrıca düzenli olarak temizlenen bir ofiste çalışanların performansı artar ve hastalıklara neden olan unsurlar ortadan kalkmış olur.

ofis temizliği özellikle mesai saatleri dışında yapılması tercih edilmelidir. Çalışmaların aksamaması için bu önemlidir. Günlük rutin işler çalışma saatinden sonra, genel temizlik için hafta sonu en uygun zamanlardır. Masaların üzerindeki evrakların toparlanarak yerlerine koyulması temizlik sırasında önemli evrakların kaybolmaması açısından çok önemlidir. Gereksiz olan eşyalar ise atılmalıdır. Sonrasında ofiste bulunan çöp kutuları boşaltılmalı ve dezenfekte edilerek hijyenleri sağlanmalıdır.

Eşyalar toparlanın yerlerine koyulduktan ve çöp kovaları boşaltıldıktan sonra toz alma işlemine geçilebilir. Masa sandalye dolap içleri ve üzerleri düzgün bir şekilde silinmelidir. Çünkü çalışanların en çok temas ettikleri yerler buralardır. Ayrıca gün içerisinde olağan hareketlilikte en çok buralar kirlenir. Çekmecelerin içleri de tozlardan arındırılmalıdır. Bu yerlerin tozları alınırken kullanılan bezlerin sık sık yıkanmasına ve uygun kaliteli temizlik ürünleri kullanılmasına dikkat edilmelidir. Fotokopi makinesi, bilgisayar, telefon, yazıcı gibi elektronik eşyaların tozları kuru bezle ve herhangi bir kimyasal temizlik ürünü kullanılmadan alınmalıdır. Kapılar vestiyerler deterjanlı bezlerle silinmelidir. Bu yerler yine birçok kişinin temas ettiği yerlerdir. O yüzden uygun malzemelerle dezenfekte edilmelidir.

Elektronik eşyalar ve mobilyalar silindikten sonra yerlerin temizliğine geçilebilir. Yerler eğer seramik ya da parke ile kaplıysa fırçalı başlıklar kullanılarak süpürüldükten sonra ıslak bir bezle yine zemine uygun bir deterjanla silinmelidir. Deterjan kalmasın ve temzilik sağlansın diye üzerinden sadece sulu bir bezle tekrar silinebilir. Böylece yerlerde deterjandan kalan izler de oluşmaz.  Eğer yerlerde halı varsa güçlü vakumlu bir süpürgeyle süpürmek oldukça uygun olacaktır. Çünkü bu ortamlarda hareketlilik çok fazla olduğundan tozlar halının içine iyice yerleşir ve sıradan süpürge makineleri bu tozlardan halıları arındırmayabilir. Süpürme ve silme işlemi bittikten sonra hatta bu işlemler yapılırken pencereler açık tutularak ortamda temiz hava akışının sağlanması gerekir.

Sonrasında cam temizliğine geçilir. Cam temizliği ortamın düzenli ve ferah görünmesi için oldukça önemlidir. Günlük temizlikte yapılması geren bir işlem olmamakla birlikte belirli aralıklarla mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü cam temizliği ofislerin içinin ferah ve temiz görünmesi açısından oldukça önemlidir. Eğer pencerelerde perde kullanılıyor ise bu perdeler yıkanmalı ve camlar silindikten sonra tekrar takılmalıdır. Silinebilme özelliği olan perdeler ise yine belirli aralıklarla silinmeli üzerlerinde toz birikmesine izin verilmemelidir. Camlar uygun bir bezle ve deterjanla silindikten sonra mutlaka yine uygun bir bezle kurulanmalıdır. Böylece camlarda iz kalmamış olur.

İşyeri Temizliği

Birçok insanın ortak kullandığı alanlar olan mutfak tuvalet toplantı salonları gibi mekanlarda ise çok daha titiz davranılmalıdır. Mutfakta açıkta yiyecek bırakılmamalı, kalan bulaşıklar yıkanmalı, dolaplar ve tezgahlar tek kullanımlık temizlik ürünleri ile temizlenmelidir. Yine tuvaletlerde de tek kullanımlık bezler kullanılmalı buraların kapıları ve kapı kolları da mutlaka düzgün bir şekilde dezenfekte edilmelidir. Çöp kovaları boşaltılıp dezenfekte edilmelidir. Biten tuvalet kağıdı, kağıt havlu, ıslak mendil, sabun gibi ürünler yenilenmelidir.

Ayrıca ofislerde aydınlatma için kullanılan eşyaların da belirli aralıklarla tozlarının alınması da oldukça önemlidir. Bu ürünler zamanla ortamdaki tozu çekerler ve zerlerinde fazlaca toz birikir. Işıklar kullanıldığında ise bu durum ortamın daha loş ve karanlık görünmesine neden olur. Göz sağlığı içinde zararlı olan bu durumla karşılaşılmaması için temizlik sırasında mekanı aydınlatmak için kullanılan ürünlerin sık sık tozları alınmalıdır.

Sayılan bütün bu işlemleri çok kısa zamanda profesyonel bir şekilde uçanlar temizlik firması olarak yapmaktayız.

Ofis ve iş yerlerinde düzeni ve temizliği sağlamak için profesyonel destek almanız zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. İster genel ister günlük rutin temizliğinizde gerekli bütün malzemeler ve uzman temizlik ekibimizle ofislerinizde istediğiniz hijyenik ortamı sağlıyoruz.

EV TEMİZLİK

Karasu Temizlik Şirketi | Karasu İnşaat Sonrası Temizlik, Ev, Bahçe, Merdiven, Ofis Temizliği.

OFİS TEMİZLİK

Karasu Temizlik Şirketi | Karasu İnşaat Sonrası Temizlik, Ev, Bahçe, Merdiven, Ofis Temizliği.

İŞYERİ TEMİZLİK

Karasu Temizlik Şirketi | Karasu İnşaat Sonrası Temizlik, Ev, Bahçe, Merdiven, Ofis Temizliği.

VİLLA TEMİZLİK

Karasu Temizlik Şirketi | Karasu İnşaat Sonrası Temizlik, Ev, Bahçe, Merdiven, Ofis Temizliği.

X